Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου 2010

Υπερπρωταθλητής ο Ομηρος Νεοχωρίου

Η ομάδα του Ομήρου Νεοχωρίου είναι η μεγάλη νικήτρια του αγώνα του Super Cup ο οποίος τελείωσε πριν από λίγα λεπτά στο Ενωσιακό Γήπεδο Μεσολογγίου.
Ο Όμηρος επικράτησε με 1-0 με γκολ του Λαγού στο 4ο λεπτό της επανάληψης αφού προηγουμένως είχε χάσει ένα πέναλτυ στο 34ο λεπτό. Η ομάδα ήταν ανώτερη του Γ.Ο. Μεσολογγίου και αυτό επιβραβεύτηκε από το τελικό σκορ που σκόρπισε τον ενθουσιασμό στους φιλάθλους τους που ήταν στο γήπεδο. Αξίζει να σημειωθεί ότι το γήπεδο ήταν κατάμεστο και μεταξύ των οποίων τον αγώνα παρακολούθησαν ο αντινομάρχης Αιτωλ/νίας Π. Κατσούλης και οι δήμαρχοι Οινιαδών και Μεσολογγίου.
Ο νέος θεσμός έχει φιλανθρωπικό και αθλητικό χαρακτήρα και καθιερώθηκε από φέτος με απόφαση της νέας διοίκησης της Ε.Π.Σ. Αιτωλοακαρνανίας και προβλέπεται ο αγώνας μεταξύ του πρωταθλητή και  του κυπελλούχου του νομού μας, της προηγούμενης ποδοσφαιρικής περιόδου.
Όλες οι εισπράξεις του αγώνα διατέθηκαν αποκλειστικά για φιλανθρωπικούς σκοπούς.