Σάββατο 24 Ιουνίου 2017

Ευρωμπάσκετ 2017: Η Εθνική Ελλάδος ηττήθηκε από τη Γαλλία 77 - 55

Αύριο θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο από το Βέλγιο στον μικρό τελικό

Η Εθνική Ελλάδας Γυναικών αντιμετώπισε απόψε την αντίστοιχη της Γαλλίας για τον δεύτερο ημιτελικό του  Ευρωμπάσκετ 2017,που διεξάγεται στη Τσεχία.Στόχος της ήταν μία ιστορική πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Μετά από ένα ματς για πολύ γερά νεύρα,αλλά και πολλά λάθη εκατέρωθεν η Εθνική μας ομάδα υπέκυψε στο φαβορί της διοργάνωσης με σκορ 77 - 55.

Το άγχος,η αστοχία και η κούραση στην τέταρτη ειδικά περίοδο κόστισαν την ήττα στην ομάδα μας,που όμως είχε την ευκαιρία στις προηγούμενες περιόδους να φέρει το ματς στα μέτρα της καθώς οι Γαλλίδες δεν είχαν ρυθμό και ήταν συνέχεια πολύ κοντά στο σκορ.

Τέλος πρώτης περιόδου Ελλάδα - Γαλλία 17-23.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου Ελλάδα - Γαλλία 30-35.

Τέλος τρίτης περιόδου Ελλάδα - Γαλλία 47-52.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες τα έπαιξαν όλα για όλα με τις Γαλλίδες να είναι και πιο ψύχραιμες και πιο εύστοχες με αποτέλεσμα να νικήσουν  την Εθνική μας με 77 - 55 ,όχι όμως τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Ετσι αύριο θα βρεθεί αντιμέτωπη με την ομάδα του Βελγίου στο μικρό τελικό για το χάλκινο μετάλλιο!

Οι Γαλλίδες θα παίξουν στον τελικό του  Ευρωμπάσκετ 2017 με την ομάδα της Ισπανίας για το χρυσό μετάλλιο,έχοντας σίγουρο το αργυρό.

Η Εθνική μας ομάδα πάντως είναι ήδη πετυχημένη και μέχρι εδώ που έφτασε!